blogemocjeodporność psychicznatransformacja wewnętrzna

Jak poradzić sobie z kryzysem? – rozmowa do Magazynu Coaching nr 1/2021

Sytuacja pandemii dla wielu ludzi jest bardzo trudna. Niektórzy mogą postrzegać ją jako wybitnie wymagającą, inni jako poważny kryzys.

  • Jak pomóc sobie przez to przejść?
  • Czego mogą nauczyć nas życiowe trudności?
  • Jaką rolę mamy do odegrania?
  • Jak wyjść z pułapki własnych myśli?

O tym wszystkim opowiadam w ramach artykułu napisanego przez Martę Sadkowską dla Magazynu Coaching (nr 1/2021). Oprócz wielu praktycznych wskazówek znajdziesz tam także ćwiczenia, które gorąco polecam.

Czy wiesz, o czym szczególnie warto pamiętać, gdy doświadczasz sytuacji stresującej lub wzbudzającej nieprzyjemne emocje? Że nie zawsze masz wpływ na to, co Cię spotyka, ale już od Ciebie zależy, jak na to zareagujesz.

Dlatego też chcę podzielić się z Tobą pewną metodą, którą poznałam kilka lat temu, gdy brałam udział w kursie MBSR (Mindfulness Based Stress Reduction). Uczyliśmy się tam, jak dbać o poczucie wewnętrznego spokoju, szczególnie w stresujących sytuacjach.

Metoda, którą mam na myśli to Metoda S-T-O-P. Możesz sięgnąć po nią kiedykolwiek i gdziekolwiek, jak tylko zaczniesz odczuwać pierwsze sygnały np. niepokoju, złości, smutku, frustracji, strachu itd. To ćwiczenie pomoże Ci budować świadomość, której potrzebujesz, aby rozpoznać swoje intensywne reakcje emocjonalne, a następnie przyjąć zdrowsze strategie radzenia sobie.

Autorem tej metody jest Jon Kabat-Zinn (wybitny amerykański terapeuta, specjalista w zakresie mindfulness, twórca kursu MBSR).

Metoda S-T-O-P to akronim od nazwy kolejnych kroków:

S – Stop – Zatrzymaj się. Po prostu przerwij na chwilę to, co robisz i o czym myślisz lub mówisz. To powoduje, że przerywasz negatywne myśli, jakie być może pojawiają się w Twojej głowie i które prowadzą do nieprzyjemnych uczuć, odczuć.

T – Take a Breath – Weź oddech. Zrób kilka spokojnych i uważnych oddechów. Głębokie oddychanie sygnalizuje przywspółczulnemu układowi nerwowemu, aby uspokoił ciało i zmienił stan umysłu, umożliwiając wyraźniejsze myślenie.

O – Observe – Obserwuj. Przyjrzyj się temu, co i jak myślisz, czujesz i mówisz w tej sytuacji, jak gdybyś oglądała film (z perspektywy obserwatora, a nie uczestnika). Zwróć uwagę na to, co dzieje się na zewnątrz i wewnątrz ciebie. Czasami nawet nie zdajemy sobie sprawy, jak bardzo jesteśmy zdenerwowani, dopóki nie zareagujemy zbyt mocno. Reakcje fizyczne mogą obejmować ucisk w żołądku, podwyższone tętno, spocone dłonie, bóle głowy itp. Reakcje emocjonalne mogą obejmować negatywne mówienie o sobie lub narzekanie na osoby, które mogły Cię skrzywdzić, zamiast patrzeć na fakty. Dzięki temu możesz zorientować się, jak Twój sposób myślenia wpływa na odczuwane emocje, a następnie na zachowanie. Utrzymanie odpowiedniego dystansu do sytuacji pomoże Ci uwolnić się od zniekształceń (swoich interpretacji), a w zamian spojrzysz na sytuację w sposób bardziej obiektywny.

P – Proceed – Kontynuuj. Mając świadomość, co się z Tobą dzieje oraz jak tak naprawdę wygląda sytuacja, możesz wybrać swoją reakcję na sytuację (czyli nie pod wpływem emocji), zdecydować na wybór adekwatnych rozwiązań/zachowań.

Kiedy czujesz narastające w sobie emocje, to zanim powiesz coś, czego mogłabyś później żałować, zatrzymaj się, weź głęboki oddech, obserwuj, po czym kontynuuj wybierając świadomie swoją reakcję na sytuację.

Co Ty na to? Brzmi interesująco na tyle, by wypróbować metodę S-T-O-P?

Będzie mi bardzo miło, jeśli zechcesz podzielić się ze mną swoimi efektami z zastosowania tej metody w komentarzu.

 

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *